POLITICAL PARTIES

REPUBLICAN PARTY

LOCAL CENTRAL COMMITTEES


ALLEGANY COUNTY REPUBLICAN CENTRAL COMMITTEE
Elected by Allegany County Republican Voters to 4-year terms:
Charles A. Johnson, Chair (chosen by County Central Committee) (301) 777-8831

Arthur T. Bond; Walter L. Bosley; J. Jeffrey Hutter; Dale R. Lewis; Ivan McDaniel; Mary C. Miltenberger; Allen Shirk; JoAnn Spiker; Thomas R. Taccino.

ANNE ARUNDEL COUNTY REPUBLICAN CENTRAL COMMITTEE
Elected by Anne Arundel County Republican Voters to 4-year terms:
Terrill R. (Terry) Gilleland, Jr., Chair (chosen by County Central Committee)

Legislative Dist. 27B: Lawrence Myers*
Legislative Dist. 30: Joan H. Dennis; Anthony McConkey; Nick Sample.
Legislative Dist. 31: Thomas B. Gardner; Faith M. Loudon; Erik S. Robey.
Legislative Dist. 32: Donna M. Garrison; Terrill R. (Terry) Gilleland, Jr.; Gerald P. Starr.
Legislative Dist. 33: Joseph G. Baldwin; Marianne Pelura; Ronald A. Pullen.

BALTIMORE CITY REPUBLICAN CENTRAL COMMITTEE
Elected By Baltimore City Republican Voters to 4-year terms:
Victor Clark, Jr., Chair (chosen by City Central Committee) (410) 363-8300
e-mail: baltimoregop@yahoo.com
web: www.geocities.com/baltimoregop

Councilmanic Dist. 1: Lawrence Patrick Dail; Michael McNamara*; Margaret R. (Peggy) Mitchell*; John Murphy*.
Councilmanic Dist. 2: Diane M. Baker; Kathleen B. Buffington; Arthur W. Cuffie, Jr.; Donald R. Farber*.
Councilmanic Dist. 3: Antonio W. Campbell; Reba Jones; Angela A. Sudano*; Frank Welsh.
Councilmanic Dist. 4: Victor Clark, Jr.; David D. Morgan, Sr.; Jeffrey Smith*; Joseph E. Ward*.
Councilmanic Dist. 5: Joseph W. Brown, Jr.; Peter Dubyoski; Richard W. Fairbanks; Nicholas Fessenden.
Councilmanic Dist. 6: Anthony D. (Tony) Cobb; Marie A. Cobb; Philip A. Larson; one vacancy.

BALTIMORE COUNTY REPUBLICAN CENTRAL COMMITTEE
Elected by Baltimore County Republican Voters to 4-year terms:
M. Michelle Duffy, Chair (chosen by Baltimore County Republican Voters) (410) 823-1990
e-mail: mmichelle.duffy-orr@bge.com
web: www.baltimorecountyrepublicans.org

Legislative Dist. 6: J. Ronald Etzel; Frederick Fleischmann; Robert Kaetzel.
Legislative Dist. 7: Gregory H. N. Massoni; Lisa S. Scott.
Legislative Dist. 8: Jeffrey R. Getek; David Marks; Steven L. Wiseman.
Legislative Dist. 9A: Sean M. McGraw; Gregory Muth.
Legislative Dist. 9B: Timothy L. Tilghman
Legislative Dist. 10: Beverly E. Goldstein; Robert A. Hoffman; Kenneth Kondner.
Legislative Dist. 11: Robert K. Gehman; Alfred Mendelsohn; Robert W. Robertson.
Legislative Dist. 12A: Nathaniel A. Kacur; Harry Korrell*.
Legislative Dist. 42: David R. Durfee, Sr.
Legislative Dist. 46: one vacancy
Legislative Dist. 47B: Bertram H. Waskey, Jr.

CALVERT COUNTY REPUBLICAN CENTRAL COMMITTEE
Elected by Calvert County Republican Voters to 4-year terms:
Roger R. Tracy, Chair (chosen by County Central Committee) (410) 535-3752

Barbara A. Burton; Leslie Downs; Bianca M. Goosmann; Robert W. Reed; Teresa diStefano Seifert; Robin C. Tracy.

CAROLINE COUNTY REPUBLICAN CENTRAL COMMITTEE
Elected by Caroline County Republican Voters to 4-year terms:
Joanne F. Smith, Chair (chosen by County Central Committee) (410) 479-0939
e-mail: ccrcc@baylogic.com
fax: (410) 479-0516

Ralph L. Bramble; Robert L. Clendaniel; Bryan Gadow*; Kenneth Gelletly; Harry N. Muir; C. Tolbert Rowe.

CARROLL COUNTY REPUBLICAN CENTRAL COMMITTEE
Elected by Carroll County Republican Voters to 4-year terms:
Robert M. Wolfing, Chair (chosen by County Central Committee) (410) 552-0700
e-mail: rmwolfing@aol.com

W. David Blair; Joseph Burns, Jr.*; Sue Ellen Greenfield; E. Scott Hollenbeck; Margaret (Margie) Strassman-Jones; Robert L. Tabler, Jr.; Jerry L. Toadvine; Ryan M. Warner; .

CECIL COUNTY REPUBLICAN CENTRAL COMMITTEE
Elected by Cecil County Republican Voters to 4-year terms:
Clara E. Campbell, Chair (chosen by County Central Committee) (410) 398-0020
web: www.ccmagazine.org/republicanparty.htm

Keith Baynes*; George Fitzroy; Mark L. Hooper; Ronald Sexton*; Peter Wood*; Ingo Zeise.

CHARLES COUNTY REPUBLICAN CENTRAL COMMITTEE
Elected by Charles County Republican Voters to 4-year terms:
Ernest L. Wallace, Chair (chosen by County Central Committee) (301) 645-9444
e-mail: ewallace@olg.com
fax: (301) 934-3120
web: www.us2000.org/gop/

Julianne Carroll; Vivian H. Castello; G. Wade Compton; Joseph T. Crawford; Candace Quinn Kelly*; Carolyn Lees*; Lewis McIntyre*; John Rutherford*.

DORCHESTER COUNTY REPUBLICAN CENTRAL COMMITTEE
Elected by Dorchester County Republican Voters to 4-year terms:
Maureen Harper, Chair (chosen by County Central Committee) (410) 943-8665

Susan Bennett Dukes; Joseph W. Feldman; Dorothy Marshall Griffith*; Maureen Harper*; Robert Herbert*; Frederick Lubbe*; Mary McGill.

FREDERICK COUNTY REPUBLICAN CENTRAL COMMITTEE
Elected by Frederick County Republican Voters to 4-year terms:
David G. Lenhart, Chair (chosen by County Central Committee) (310) 694-5891

Charles Jenkins; William Kelley; Doris M. McDonnell; Eric W. Schaffer; Lisa Marie Shereika*; J. Charles Smith; Julie Christman White; Craig Wolf*.

GARRETT COUNTY REPUBLICAN CENTRAL COMMITTEE
Elected by Garrett County Republican Voters to 4-year terms:
Brenda Butscher, Chair (chosen by County Central Committee) (301) 334-4500

Michael H. Bittinger; Beatrice J. Crosco; Joanne Glotfelty; David E. McLaughlin; Arzella T. Parsons; William C. Skipper.

HARFORD COUNTY REPUBLICAN CENTRAL COMMITTEE
Elected by Harford County Republican Voters to 4-year terms:
Howard K. McComas IV, Chair (chosen by County Central Committee) (410) 638-1779

Glenn A. Brown; Habern D. Freeman, Sr.; James Kohl, Jr.; Carol MacCubbin; Susan K. McComas; Lois Nagle; Joseph N. Price; James J. Reilly*; Karen M. Thompson.
*(appointed Nov. 2000, to replace Sandra D. Zubrowski, who resigned July 2000).

HOWARD COUNTY REPUBLICAN CENTRAL COMMITTEE
Elected by Howard County Republican Voters to 4-year terms:
Louis M. Pope, Chair (chosen by County Central Committee) (410) 997-VOTE (8683)
e-mail: gopinfo@howardcountygop.com
fax: (410) 461-2117
web: www.howardcountygop.com

Edward Armanas; Margaret S. (Peg) Browning; Michael J. Deets; Rose LaVerghetta*; Warren E. Miller; LaRue Poyer*; Boyd K. Rutherford; Loretta H. Shields.

KENT COUNTY REPUBLICAN CENTRAL COMMITTEE
Elected by Kent County Republican Voters to 4-year terms:
William B. Seitzer, Chair (chosen by County Central Committee) (410) 778-3268

Harrison C. (Jim) Bristoll, Jr.; Joseph L. Holt*; Jean Ann Leager; John T. Piposzar; Janet D. Washburn; Alice Kennedy Wright.

MONTGOMERY COUNTY REPUBLICAN CENTRAL COMMITTEE
Elected by Montgomery County Republican Voters to 4-year terms:
Allen Prettyman, Chair (chosen by County Central Committee) (301) 417-9256
e-mail: info@mcgop.net
fax: (301) 417-9257
web: www.mcgop.net/

Legislative Dist. 14: M. Teresita Bork
Legislative Dist. 15: Sylvia Darrow*; William T. Reed IV.
Legislative Dist. 16: Augustus Alzona; Charles W. Stansfield.
Legislative Dist. 17: John J. McKechnie III; John M. Saveland.
Legislative Dist. 18: Charles B. Barksdale; Katja Bullock.
Legislative Dist. 19: Jackie Mashin*; one vacancy.
Legislative Dist. 20: Franklin U. Hackenberg; James K. Harrison, Jr.
Legislative Dist. 21: Herman Bel Bouma
Legislative Dist. 39: Charles E. Brooks; Daniel Person.

At Large: Anne Hale Johnson; Allen Prettyman; George E. Sauer.

PRINCE GEORGE'S COUNTY REPUBLICAN CENTRAL COMMITTEE
Elected by Prince George's County Republican Voters to 4-year terms:
Richard J. Landon*, Chair (chosen by County Central Committee) (301) 568-4470
e-mail: pggop@yahoo.com
web: http://pggop.tripod.com/pggop.htm

Legislative Dist. 13B: one vacancy
Legislative Dist. 21: Kenneth Sheperd*
Legislative Dist. 22: two vacancies
Legislative Dist. 23: Evelyn B. diStefano; Sharon Marshall*.
Legislative Dist. 24: Steven Johnson; Frederick Price, Jr.
Legislative Dist. 25: Leo D. Johnson*; Richard J. Landon.
Legislative Dist. 26: Dale L. Anderson*; JoAnn Y. Fisher.
Legislative Dist. 27: Michelle Ripple

QUEEN ANNE'S COUNTY REPUBLICAN CENTRAL COMMITTEE
Elected by Queen Anne's County Republican Voters to 4-year terms:
Theodore G. Moeller, Chair (chosen by County Central Committee) (410) 643-3437
e-mail: tgmin@toad.net
fax: (410) 643-4467

Marirose J. Capozzi; Sharon Maenner Carrick; Joseph DiPietro*; James Griffin*; Beatrice McCann.

ST. MARY'S COUNTY REPUBLICAN CENTRAL COMMITTEE
Elected by St. Mary's County Republican Voters to 4-year terms:
Donald L. Brown, Chair (chosen by County Central Committee) (301) 862-7665
e-mail: dab@gmpexpress.net

Glenn E. Bailey; John G. Evans, Jr.; Larry G. Lutz*; Donald O'Neal*; Barbara R. Thompson; Noel T. (Tim) Wood*.

SOMERSET COUNTY REPUBLICAN CENTRAL COMMITTEE
Elected by Somerset County Republican Voters to 4-year terms:
Stephen G. Frey, Chair (chosen by County Central Committee) (410) 957-3056

Alice Johnson; Richard E. Maddox; Jacqueline M. Meeks; Lloyd Tyler*; Wade D. Ward; Jack A. Willing, Jr.

TALBOT COUNTY REPUBLICAN CENTRAL COMMITTEE
Elected by Talbot County Republican Voters to 4-year terms:
Beth Ann Horner, Chair (chosen by County Central Committee) (410) 770-3055

F. Lewis Carlisle; Robert P. Denise; Henry P. Dove; Lisa Smith McCormack; Judith McLennan*; James M. Plack.

WASHINGTON COUNTY REPUBLICAN CENTRAL COMMITTEE
Elected by Washington County Republican Voters to 4-year terms:
Mildred Myers*, Chair (chosen by County Central Committee) (301) 739-1385

Philip Baker-Shenk*; Mark K. Boyer; John Ford*; Richard Hugg*; H. Victoria Nelson; Virginia Powers*; Robert Sweeney*; Mark D. Thomas; Paul H. Toothman; Brett Wilson*.

WICOMICO COUNTY REPUBLICAN CENTRAL COMMITTEE
Elected by Wicomico County Republican Voters to 4-year terms:
John A. Bartkovich, Chair (chosen by County Central Committee) (410) 742-0308
e-mail: johngail@ezy.net
fax: (410) 742-8187

Ellen T. Andrews; W. Blan Harcum, Sr.; S. Norman Holland, Jr.; Jacqueline B. Jones; Luis A. Luna; Susan Ragan*.

WORCESTER COUNTY REPUBLICAN CENTRAL COMMITTEE
Elected by Worcester County Republican Voters to 4-year terms:
Laurence O. Schrawder, Chair (chosen by County Central Committee) (410) 213-1963

Linda C. Busick; Janis K. Foley; Gary Martin; Robert F. Mitchell III; Harry Pearson; Joseph F. Schanno.

Maryland Government
Maryland & the Federal Government
Maryland Constitutional Offices & Agencies
Maryland Departments
Maryland Independent Agencies
Maryland Executive Commissions, Committees, Task Forces, & Advisory Boards
Maryland Universities & Colleges
Maryland Counties
Maryland Municipalities
Maryland at a Glance


Maryland Manual On-Line

Search the Manual
e-mail: mdmanual@mdarchives.state.md.us

 Maryland Manual On-Line, 2002

November 5, 2002   
Note: In this past edition of Maryland Manual, some links are to external sites.  View the current Manual


[ Archives' Home Page  ||  All About Maryland  ||  Maryland Manual On-Line  ||  Reference & Research
||  Search the Archives   ||  Education & Outreach  ||  Archives of Maryland Online ]

Governor     General Assembly    Judiciary     Maryland.Gov

Copyright November 06, 2002 Maryland State Archives