DEPARTMENT OF NATURAL RESOURCES

J. Charles Fox, Secretary of Natural Resources (410) 260-8101

Karen M. White, Deputy Secretary (410) 260-8102
Michael J. Nelson, Assistant Secretary, Capital Grants & Loans Administration (410) 260-8446
Verna E. Harrison, Assistant Secretary, Chesapeake Bay & Watershed Programs (410) 260-8116
Sumita Chaudhuri, Assistant Secretary, Management Service (410) 260-8106
James W. Dunmyer, Assistant Secretary, Public Lands (410) 260-8108
Carolyn V. Watson, Assistant Secretary, Resource Management Service (410) 260-8113
Joseph P. Gill, Counsel (410) 260-8350


[photo, Tawes State Office Building, Annapolis, Maryland] Tawes State Office Building
580 Taylor Ave.
Annapolis, MD 21401 - 2397
(410) 260-8100
fax: (410) 260-8111
tty: (410) 260-8835
web: www.dnr.state.md.us

Tawes State Office Building, Annapolis, Maryland, March 2001. Photo by Diane F. Evartt.


Agencies

Budget

Functions

Historical Evolution

Organizational Chart

Organizational Structure

Origin

Reports


  • Chesapeake Bay water quality monitoring: www.eyesonthebay.net
  • fish health hotline: 1-888-584-3110 (24 hours, toll free)
  • marine mammal sighting, stranding, or death: 1-800-628-9944 (toll free)
  • nuisance animal hotline: 1-800-442-0708 (toll free)

  • camping reservations: 1-888-432-2267 (toll free)
  • licenses, boat titles & registrations: (410) 260-8200
  • natural resources police force: (410) 260-8888 (24 hours)
  • park information: 1-800-830-3974 (toll free)
  • park watch: 1-800-825-7275 (toll free)

    ORGANIZATIONAL STRUCTURE

    OFFICE OF SECRETARY

    (K00A01, formerly 30.01.01)
    FY2003 appropriation: $11,983,933
    FY2003 authorized positions: 141
    J. Charles Fox, Secretary of Natural Resources (410) 260-8101
    e-mail: cfox@dnr.state.md.us

    Karen M. White, Deputy Secretary (410) 260-8102
    e-mail: kwhite@dnr.state.md.us

            ADVISORY COUNCIL ON DISABILITIES ISSUES
            Appointed by Secretary of Natural Resources
            Contact: Deborah Heller (410) 260-8086

            URBAN RESOURCES COORDINATING COUNCIL
            Appointed by Secretary of Natural Resources:
            Eugene A. Piotrowski, Chair (410) 260-8405

          CONSERVATION EDUCATION
          Lauren L. Wenzel, Matrix Manager (410) 260-8724

          REGIONAL IMPLEMENTATION TEAMS
          Frank M. Oslislo, Matrix Manager (410) 260-8391

        COUNSEL
        Joseph P. Gill, Principal Counsel (410) 260-8350

          MEDIA RELATIONS & REGIONAL COMMUNICATIONS
          John Surrick, Manager (410) 260-8008

    CAPITAL GRANTS & LOANS ADMINISTRATION

    (K00A05, formerly 30.01.05)
    FY2003 appropriation: $64,887,903
    FY2003 authorized positions: 37
    Michael J. Nelson, Assistant Secretary (410) 260-8446
    e-mail: mnelson@dnr.state.md.us
    fax: (410) 260-8404

    H. Grant DeHart, Director of Policy (410) 260-8425

        ADMINISTRATION
        Henry W. Kemp, Chief (410) 260-8432

        HERITAGE ADMINISTRATION
        Janet S. McKegg, Chief (410) 260-8439

        STATE & LOCAL PROGRAMS

          CENTRAL REGION
          Bernard F. Wentker, Chief (410) 840-9378

          EASTERN REGION
          Timothy P. Brower, Chief (410) 543-6738

          SOUTHERN REGION
          Jean M. Lipphard, Chief (410) 260-8433

          WESTERN REGION
          John G. Braskey, Chief (301) 777-2030

        RURAL LEGACY BOARD
        Chair: J. Charles Fox, Secretary of Natural Resources
        Ex officio: Hagner R. Mister, Secretary of Agriculture; Roy W. Kienitz, Secretary of Planning.

          ADVISORY COMMITTEE
          Vacancy, Chair (chosen by Governor)

          Appointed by Governor to 3-year terms with Senate advice & consent: William R. Powel. Term expires 2002.

          Allen H. Cohey, Sr.; Carroll A. Jones; Patrick F. Noonan; Kristin A. Pauly. Terms expire 2003.

          John B. Colvin; Wesley R. Johnson; James E. Mallow; John C. Miller. Terms expire 2004.

          Cecelia Griffith Dennis; Robert F. Stahl, Jr. Terms expire 2005.

      SHORE EROSION CONTROL
      (K00A0508)
      FY2003 appropriation: $1,142,742
      FY2003 authorized positions: 6
      Leonard M. Larese-Casanova, Director (410) 260-8522

      WATERWAY IMPROVEMENT
      (K00A0509)
      FY2003 appropriation: $1,058,468
      FY2003 authorized positions: 5
      Michael G. Ewing, Acting Director (410) 260-8440
      e-mail: mewing@dnr.state.md.us

        BUDGET & PROCUREMENT
        Jacob N. Lima, Chief (410) 260-8431

    CHESAPEAKE BAY & WATERSHED PROGRAMS

    Verna E. Harrison, Assistant Secretary for Chesapeake Bay & Watershed Programs (410) 260-8116
    e-mail: vharrison@dnr.state.md.us

          W. R. CARTER LIBRARY & INFORMATION RESOURCE CENTER
          Cecilia A. Petro, Director (410) 260-8830

          OPERATIONS SUPPORT
          Etta L. Bardelang, Director (410) 260-8703

        COASTAL ZONE MANAGEMENT DIVISION
        (K00A1405, formerly 30.01.14.05)
        FY2003 appropriation: $9,579,096
        FY2003 authorized positions: 18
        Gwynne H. Schultz, Director (410) 260-8735

          GEOGRAPHIC DATA PRODUCTION
          Kenneth M. Miller, Chief (410) 260-8751

          GEOGRAPHIC SYSTEMS MANAGEMENT
          Bruce Thompson, Chief (410) 260-8752

          GREENWAYS COMMISSION SUPPORT
          Lisa A. Gutierrez, Executive Director (410) 260-8780

        MARYLAND GEOLOGICAL SURVEY
        (K00A1207, formerly 30.01.12.07)
        FY2003 appropriation: $2,423,374
        FY2003 authorized positions: 29
        Emery T. Cleaves, Ph.D., Director
        (appointed by Governor upon recommendation of Secretary of Natural Resources) (410) 554-5504
        e-mail: ecleaves@mgs.md.gov
        fax: (410) 554-5502
        web: www.mgs.md.gov

            COMMISSION OF THE MARYLAND GEOLOGICAL SURVEY
            Appointed by Secretary of Natural Resources to 5-year terms:
            M. Gordon Wolman, Ph.D., Chair, 2002 (410) 516-7090
            James B. Stribling, Ph.D., 2001; F. Pierce Linaweaver, Ph.D., 2003; Robert W. Ridky, Ph.D., 2004; one vacancy.

            GEOLOGIC MAPPING ADVISORY COMMITTEE
            Contact: Emery T. Cleaves, Ph.D. (410) 554-5504

            Appointed by Director, Maryland Geological Survey:
            M. Gordon Wolman, Ph.D., Chair
            William S. Burgess; John E. Carey; Jeffrey B. Jolle; F. Pierce Linaweaver, Ph.D.; Thomas O. Nuttle; James P. Reger, Ph.D.; Robert W. Ridky, Ph.D.; Kenneth N. Weaver, Ph.D.

            MARYLAND WATER MONITORING COUNCIL
            Appointed by Secretary of Natural Resources to 3-year terms:
            Emery T. Cleaves, Ph.D., Chair (410) 554-5504

          ADMINISTRATION
          Karen S. Spencer, Administrative Officer (410) 260-8614

          ATMOSPHERIC DEPOSITION
          Paul E. Miller, Program Chief (410) 260-8616

          ECOLOGICAL ASSESSMENT
          Paul F. Kazyak, Program Chief (410) 260-8607
          Daniel M. Boward, Assistant Program Chief (410) 260-8605

            RIVERINE ECOLOGY
            Christopher J. Millard, Section Leader (410) 260-8622

            SPECIAL PROJECTS
            Ann E. Lenert, Section Leader (410) 260-8609

            STREAM ECOLOGY
            Scott A. Stranko, Section Leader (410) 260-8603

          GRAPHICS SUPPORT
          Lamar Platt, Program Chief (410) 260-8621

          MONITORING
          Sarah A. Bowen, Program Chief (410) 974-3677

            ALGAL IDENTIFICATION
            Walter L. Butler, Section Head (410) 974-3677

            BAY PROJECTS
            Gregory L. Gruber, Section Head (410) 974-3677

            BENTHIC IDENTIFICATION
            Ellen Friedman, Section Head (410) 974-3677

            SPECIAL PROJECTS
            Timothy H. Herb, Section Head (410) 974-3677

          RESEARCH VESSEL KERHIN
          Richard Younger, Captain (410) 326-3142

            POWER PLANT RESEARCH ADVISORY COMMITTEE
            Contact: Peter M. Dunbar, Ph.D. (410) 260-8660

            Appointed by Secretary of Natural Resources:
            Torrey C. Brown, M.D., Chair (chosen by Secretary of Natural Resources)
            Dorothy F. Bailey; Patrick Breysse, Ph.D.; Susanne Brogan; Gregory V. Carmean; Mary Ann Chapman; Neal Cody; Ann Marie DeBiase; Gary Fuhrman; Michael Hirshfield; Frederick H. Hoover, Jr., Esq.; Claudia Jones; Al Kirby; Bryan G. Moorhouse; Raymond P. Morgan, Ph.D.; Adrienne L. Ottaviani; James S. Potts; Gary Shaffer, Ph.D.; Richard Sheckells; Anne Sindermann; Roland C. Steiner, Ph.D.; Michael J. Travieso; Jerry Wade.

            Ex officio: Arthur Dorman, designee of Senate President; Brian K. McHale, designee of House Speaker; Matthew Power, designee of Secretary of Planning.

          DATA & COMPUTER RESOURCES
          Anthon V. Allred, Jr., Project Chief (410) 260-8642

          LIVING RESOURCE ASSESSMENT
          David M. Goshorn, Project Chief (410) 260-8639

          MODELLING
          Peter J. Tango, Monitoring Coordinator (410) 260-8630

          SUPPORT SERVICES
          Patricia A. Matthews, Administrative Officer (410) 260-8626

          TOXICS CONTAMINATION
          Vacancy, Project Chief (410) 260-8651

          WATER & HABITAT QUALITY
          Bruce D. Michael, Project Chief (410) 260-8627

    INFORMATION TECHNOLOGY SERVICE

    (K00A0105, formerly 30.01.01.05)
    FY2003 appropriation: $2,030,710
    FY2003 authorized positions: 23
    Wilson H. Parran, Chief of Information Technology (410) 260-8363
    e-mail: wparran@dnr.state.md.us

      APPLICATIONS SERVICE
      Alphonso (Al) Gorham, Director (410) 260-8377
      e-mail: agorham@dnr.state.md.us
      fax: (410) 260-8111

      E-GOVERNMENT & INTERNET
      Eugene F. Deems, Jr., Manager (410) 260-8014
      e-mail: edeems@dnr.state.md.us

      ENTERPRISE SERVICES
      Kim A. Meiklejohn, Manager (410) 260-8371

      TECHNICAL SUPPORT SERVICE
      Robert D. Swan, Manager (410) 260-8368

    MANAGEMENT SERVICE

    Sumita Chaudhuri, Assistant Secretary for Management Service (410) 260-8106
    e-mail: schaudhuri@dnr.state.md.us

          CAPITAL BUDGET & SUPPORT SERVICES
          John C. Rehmert, Manager (410) 260-8036

        FINANCIAL MANAGEMENT & REPORTING
        Susan M. Armiger, Fiscal Administrator (410) 260-8040

        PROCUREMENT
        Deborah K. Thompson, Administrator (410) 260-8056

        SUPPORTIVE SERVICES
        Laverne Pinkney, Administrator (410) 260-8398

        ADMINISTRATIVE SERVICES
        Vicki L. Johnston, Administrator (410) 260-8244

        BOAT EXCISE TAX & INVESTIGATIONS
        David W. VanDyke, Administrator (410) 260-8240

        PUBLIC SERVICES
        Gladys J. Downs, Administrator (410) 260-8228

            DOCUMENT MANAGEMENT & REVIEW
            Donald Cager, Supervisor (410) 260-8225

          ANNAPOLIS SERVICE CENTER
          Cheryl Green-Scott, Manager (410) 260-8209

          CENTRAL SERVICE CENTER (Bel Air)
          Margaret A. Sewell, Manager (410) 836-4555

          DUNDALK SERVICE CENTER
          P. Marlene Thrower, Manager (410) 284-1654

          EAST CENTRAL SERVICE CENTER (Centreville)
          Dawn M. Thomas, Manager (410) 758-5252

          EASTERN SERVICE CENTER (Salisbury)
          Norma G. Ehinger, Manager (410) 543-6907

          SOUTHERN SERVICE CENTER (Prince Frederick)
          Marilyn L. Ford, Manager (410) 535-3382

          WESTERN SERVICE CENTER (Cumberland)
          Carol A. Lease, Manager (301) 777-2135

        TECHNICAL SERVICES & DEVELOPMENT
        Anedra M. Knight, Administrator (410) 260-8214

    PUBLIC LANDS

    James W. Dunmyer, Assistant Secretary for Public Lands (410) 260-8108
    e-mail: jdunmyer@dnr.state.md.us

            SCENIC & WILD RIVERS REVIEW BOARD
            John F. Wilson, State Scenic & Wild Rivers Coordinator (410) 260-8412

            Chair: J. Charles Fox, Secretary of Natural Resources (410) 260-8101
            Ex officio: Hagner R. Mister, Secretary of Agriculture; Richard F. Pecora, Secretary of the Environment; Roy W. Kienitz, Secretary of Planning; Ernest J. Gregg, Jr., Garrett County Commissioner.

          CENTRAL MARYLAND REGION
          John W. Norbeck, Regional Manager
          J. Patrick Heaphy, Assistant Regional Manager (410) 465-4730
          fax: (410) 465-1056

            ELK NECK STATE FOREST & PARK
            Gary Burnett, Manager (410) 287-5333
            fax: (410) 287-3376

            FAIR HILL NATURAL RESOURCES MANAGEMENT AREA
            Wayne Suydam, Manager (410) 398-1246

            GUNPOWDER FALLS STATE PARK
            Michael J. Browning, Manager (410) 592-2897

            PATAPSCO VALLEY STATE PARK
            Christopher C. Bushman, Manager (410) 461-5005

              PATAPSCO VALLEY STATE PARK BOARD
              Appointed by Assistant Secretary for Public Lands
              Contact: Christopher C. Bushman, Park Manager (410) 461-5005

            ROCKS STATE PARK
            & SUSQUEHANNA STATE PARK
            Richard R. Smith, Manager (410) 557-7994

            SENECA CREEK STATE PARK,
            MONOCACY RIVER NATURAL RESOURCES MANAGEMENT AREA,
            & PATUXENT RIVER NATURAL RESOURCES MANAGEMENT AREA
            Walter Brown, Manager (301) 924-2127

          EASTERN SHORE REGION
          Daryl DeCesare, Regional Manager (410) 543-6656
          fax: (410) 543-6768

            ASSATEAGUE STATE PARK
            William Simmons, Manager (410) 641-2120

            JANES ISLAND STATE PARK
            Joseph Ward, Manager (410) 968-1565

            MARTINAK STATE PARK
            & TUCKAHOE STATE PARK
            John Ohler, Manager (410) 820-1668

              MARTINAK STATE PARK BOARD
              Appointed by Assistant Secretary for Public Lands
              Contact: John Ohler, Park Manager (410) 820-1668

            POCOMOKE RIVER STATE FOREST & PARK
            Gary Adelhardt, Manager (410) 632-2566

            WYE ISLAND NATURAL RESOURCES MANAGEMENT AREA
            David Davis, Manager (410) 827-7577

          SOUTHERN MARYLAND REGION
          Lee M. (Pete) Smith, Regional Manager (410) 260-8170
          Daryl Anthony, Assistant Regional Manager (410) 260-8171

            CALVERT CLIFFS STATE PARK,
            GREENWELL STATE PARK,
            & POINT LOOKOUT STATE PARK
            Keith Frere, Manager (301) 872-5688

              POINT LOOKOUT STATE PARK BOARD
              Appointed by Assistant Secretary for Public Lands
              Contact: Keith Frere, Park Manager (301) 872-5688

            SANDY POINT STATE PARK
            Gerry Thompson, Manager (410) 974-2149

            SOUTHERN MARYLAND RECREATION COMPLEX
            (CEDARVILLE STATE FOREST,
            ROSARYVILLE STATE PARK,
            SMALLWOOD STATE PARK,
            & MERKLE WILDLIFE SANCTUARY)
            Neal Herrick, Manager (301) 888-1410

          WESTERN MARYLAND REGION
          Christopher G. Anderson, Regional Manager (301) 777-2366
          Charles (Chuck) Harris, Assistant Regional Manager (301) 293-4338
          fax: (301) 777-2028

            CUNNINGHAM FALLS STATE PARK
            & GAMBRILL STATE PARK
            Cynthia (Cindy) Ecker, Manager (301) 271-7574

            DANS MOUNTAIN STATE PARK,
            ROCKY GAP STATE PARK,
            & GREEN RIDGE STATE FOREST
            William Cihlar, Manager (301) 777-2139

              ROCKY GAP STATE PARK BOARD
              Appointed by Assistant Secretary for Public Lands
              Contact: William Cihlar, Park Manager (301) 777-2139

            DEEP CREEK LAKE STATE PARK & NATURAL RESOURCES MANAGEMENT AREA
            Paul D. Durham, Manager (301) 387-4111

            FORT FREDERICK STATE PARK
            & SIDELING HILL NATURAL RESOURCES MANAGEMENT AREA
            Ralph Young, Manager (301) 842-2155

            GARRETT STATE FOREST
            & POTOMAC STATE FOREST
            Stephen Hamilton, Manager (301) 334-2038

            HERRINGTON MANOR STATE PARK
            & SWALLOW FALLS STATE PARK
            Stephen Hamilton, Manager (301) 334-9180

              HERRINGTON MANOR STATE PARK BOARD
              Appointed by Assistant Secretary for Public Lands
              Contact: Stephen Hamilton, Park Manager (301) 334-9180

            SAVAGE RIVER STATE FOREST,
            BIG RUN STATE PARK,
            & NEW GERMANY STATE PARK
            Michael Gregory, Manager (301) 895-5453

            SOUTH MOUNTAIN RECREATIONAL AREA
            (GATHLAND STATE PARK,
            GREENBRIER STATE PARK,
            WASHINGTON MONUMENT STATE PARK,
            & SOUTH MOUNTAIN STATE PARK)
            Daniel Spedden, Manager (301) 791-4767

        ENGINEERING & CONSTRUCTION
        (K00A09, formerly K00A0507, and 30.01.05.07)
        FY2003 appropriation: $5,452,635
        FY2003 authorized positions: 55
        Robert P. Gaudette, Director (410) 260-8899
        Randy Harrill, Assistant Director (410) 260-8895
        fax: (410) 260-8894

          ADMINISTRATION
          Rose A. Hargadon, Administrative Officer (410) 260-8898

          GREEN BUILDING
          Daniel J. Brower, Chief (410) 260-8912

          IN-HOUSE CONSTRUCTION
          Ronald E. Rafter, Administrator (410) 643-8238

          CENTRAL REGIONAL TEAM
          Michele A. Hurt, Regional Engineer (410) 260-8905

          EASTERN REGIONAL TEAM
          Jordan R. Loran, Regional Engineer (410) 260-8907

          SOUTHERN REGIONAL TEAM
          Andrew R. Hanas, Regional Engineer (410) 260-8909

          WESTERN REGIONAL TEAM
          Harvey Bryant, Regional Engineer (410) 260-8911

        PHYSICAL PLANT MANAGEMENT
        Ray M. Tracy, Chief (410) 260-8923

        TECHNICAL SUPPORT
        Thomas P. Chesser, Chief (410) 228-8605

          SURVEY & INSPECTION SECTION

          DNR COMMUNICATIONS CENTER
          Capt. Randolph Witter, Commander (410) 260-8840
          (410) 260-8888 (24-hour emergency response)

          DNR LAW ENFORCEMENT RECORDS CENTER
          Wendell W. Jones, Manager (410) 260-8872

          OFFICE OF ADMINISTRATIVE SERVICES
          Lt. Col. John F. Sherbert, Deputy Superintendent (410) 260-8880
          e-mail: fsherbert@dnr.state.md.us

          ADMINISTRATIVE SERVICES BUREAU
          Maj. Maurice C. Davis, Chief (410) 260-8838

            AVIATION DIVISION
            Sgt. R. Scott Zimmerman, Commander (410) 820-7836

            DNR WIRELESS COMMUNICATIONS
            Alan T. Kealey, Director (410) 260-8887

            SAFETY EDUCATION & BOATING REGULATIONS DIVISION
            Capt. W. David Street, Commander (410) 260-3280
            e-mail: dstreet@dnr.state.md.us

            BOATING EDUCATION
            Anne M. Rogers, Supervisor (410) 260-3280

            HUNTING EDUCATION
            D. Victor MacCullum, Supervisor (410) 260-3280

            HYDROGRAPHIC OPERATIONS
            Sgt. David Gough, Supervisor (410) 643-6521

              DNR VESSEL INDEPENDENCE
              Joseph P. Scharnus, Captain (410) 974-5335

              DNR VESSEL MILLARD TAWES
              Edward E. Somers, Jr., Captain (410) 968-1871

              DNR VESSEL A. V. SANDUSKY
              Charles L. Parrott, Captain (410) 643-1089

              DNR VESSEL J. C. WIDENER
              Jeff R. Lill, Captain (410) 643-1060

            MAINTENANCE & SUPPLY
            Capt. Sharon Brannock, Supervisor (410) 643-5771

          TRAINING DIVISION
          NATURAL RESOURCES POLICE TRAINING ACADEMY (Stevensville)
          Capt. Garland R. Nixon, Director (410) 643-5773

          Maj. Dean F. Scarborough, Assistant Chief & Field Force Commander (410) 260-8884

            CENTRAL REGION (Owings Mills)
            Capt. Daniel Hughes, Regional Commander (410) 356-7060

            EASTERN REGION (Salisbury)
            Capt. Michael E. Bloxom, Regional Commander (410) 548-7070

            SOUTHERN REGION (Waldorf)
            Capt. Mark Sanders, Regional Commander (301) 645-0062

            WESTERN REGION (Flintstone)
            Capt. Donald H. Simmons, Regional Commander (301) 777-7771

            SPECIAL OPERATIONS DIVISION
            Capt. Michael G. Sewell, Commander (410) 260-8864

          FISCAL SERVICES
          Amy E. Greenwood (general direction) (410) 260-8844
          Debbie O'Dea (field operations) (410) 260-8893

          PERSONNEL
          Lynne Richards (410) 260-8871

      RESOURCE PLANNING
      (K00A08, formerly K00A0501, and 30.01.05.01)
      FY2003 appropriation: $1,942,724
      FY2003 authorized positions: 25
      Eugene A. Piotrowski, Director (410) 260-8405

          CENTRAL REGION
          Kenneth E. Shanks, Chief (410) 260-8412

          EASTERN REGION
          John F. Wilson, Chief (410) 260-8417

          SOUTHERN REGION
          Mark R. Spencer, Chief (410) 260-8416

          WESTERN REGION
          Neil R. Welch, Chief (410) 260-8410

    RESOURCE MANAGEMENT SERVICE

    Carolyn V. Watson, Assistant Secretary for Resource Management Service (410) 260-8113
    e-mail: cwatson@dnr.state.md.us

        CRITICAL AREA COMMISSION FOR THE CHESAPEAKE & ATLANTIC COASTAL BAYS
        (K00A1001, formerly 30.01.10)
        FY2003 appropriation: $2,002,344
        FY2003 authorized positions: 15
        P. Ren Serey, Executive Director (410) 260-3460
        e-mail: rserey@dnr.state.md.us
        fax: (410) 974-5338

        Peggy G. Mickler, Coordinator & Assistant to Chair (410) 260-3466

        Appointed by Governor with Senate advice & consent to 4-year terms:
        John C. North II, Chair (chosen by Governor)

        David W. Cooksey, 1999.

        David G. Bourdon; Charles C. Graves III; Samuel Q. Johnson III; William L. Rice, Jr.; Jack F. Witten. Terms expire 2003.

        Margo G. Bailey; Judith A. Evans; James C. Foor, D.V.M.; William M. Giese, Jr.; Paul J. Jones, Jr., Esq.; James N. Mathias, Jr.; Barbara D. Samorajczyk; Douglas R. Stephens. Terms expire 2004.

        David P. Blazer; Edward J. Gilliss, Esq.; Joseph A. Jackson III; Michael R. Pugh; Edwin G. Richards; Douglas S. Wilson; Samuel E. Wynkoop, Jr. Terms expire 2006.

        Ex officio: Louise Lawrence, designee of Secretary of Agriculture; James H. McLean, designee of Secretary of Business & Economic Development; Gary T. Setzer, designee of Secretary of the Environment; Robert P. Goodman, designee of Secretary of Housing & Community Development; Lauren L. Wenzel, designee of Secretary of Natural Resources; Larry F. Duket, designee of Secretary of Planning; Meg Andrews, designee of Secretary of Transportation.

          ADMINISTRATION
          Veronica Moulis, Administrator (410) 260-3461

          PROGRAM AMENDMENT & IMPLEMENTATION DIVISION
          Mary R. Owens, Chief (410) 260-3480

          PROJECT EVALUATION DIVISION
          Regina A. Esslinger, Chief (410) 260-3479

          AQUACULTURE & BOTTOM LEASE COORDINATION
          Richard E. Bohn, Manager (410) 260-8317

          CEDARVILLE HATCHERY (Waldorf)
          William Jerry Stringer, Manager (301) 888-2107

          MANNING HATCHERY (Waldorf)
          David Sien, Manager (301) 579-6215

          UNICORN HATCHERY (Millington)
          Sid Compton, Manager (410) 928-3646

          ADMINISTRATION & FISCAL SERVICES
          Flaxie Brice, Administrator (410) 260-8322

          COMMUNICATIONS & INFORMATION
          George Sackett, Administrator (410) 260-8253

          COMMERCIAL & RECREATIONAL SERVICES
          Martin L. Gary, Program Manager (410) 260-8289

          CONSERVATION & STEWARDSHIP PROGRAMS
          Marguerite (Margie) Whilden, Program Manager (410) 260-8269

          FISHERY MANAGEMENT PLANS
          Nancy H. Butowski, Program Manager (410) 260-8320

          LEGISLATION & REGULATION
          Cynthia Goshorn, Assistant Coordinator (410) 260-8307

          REGULATORY PROGRAMS
          William A. Outten, Program Manager (410) 260-8266

          BIOLOGICAL MONITORING & ANALYSIS
          Harley J. Speir, Chief (410) 260-8303

            STRIPED BASS PROJECT
            Harry Hornick, Project Leader (410) 260-8305

          RESEARCH & STOCK ASSESSMENT
          Vacancy, Chief (410) 260-8284

          SOCIOECONOMIC MONITORING & ANALYSIS
          Jian A. Zhou, Ph.D., Chief (410) 260-8297

          SURVEY DESIGN & ANALYSIS
          Alexei F. Sharov, Chief (410) 260-8288

            BOARD OF VISITORS
            Contact: Stephen J. Jordan, Ph.D. (410) 226-0078

            Appointed by Secretary of Natural Resources: Donald F. Boesch, Ph.D.; Russell B. Brinsfield, Ph.D.; Christopher F. D'Elia, Ph.D.; Ralph E. Eshelman, Ph.D.; Roger L. Herman, Ph.D.; Donald A. Munson, Ph.D.; James G. Sanders, Ph.D.

          FISH & WILDLIFE HEALTH
          Cindy P. Driscoll, Ph.D., Director (410) 226-5193

          MAPPING & ANALYSIS
          Gary F. Smith, Director (410) 226-0078

          OYSTER DISEASE RESEARCH
          Christopher Dungan, Director (410) 226-5697

          MONITORING & ANALYSIS PROGRAM
          Vacancy, Manager (410) 260-8259

            STOCK ASSESSMENT PROJECT
            Mitch Tarnowksi, Manager (410) 260-8258

          RESTORATION & REPLETION PROGRAM
          Thomas O'Connell, Manager (410) 260-8261

            DEAL ISLAND HATCHERY
            Leon Williams, Manager (410) 784-2106

            PINEY POINT AQUACULTURE CENTER
            Stanley Tomaszewski, Manager (410) 994-0214

            OYSTER RECOVERY PROJECT
            Thomas O'Connell, Manager (410) 260-8261

            OYSTER REPLETION PROJECT
            Roy O. Scott, Manager (410) 643-6785

      FOREST SERVICE
      (K00A0209, formerly 30.01.02.09)
      FY2003 appropriation: $10,979,612
      FY2003 authorized positions: 116.5
      Steven W. Koehn, Director & State Forester (410) 260-8502
      e-mail: skoehn@dnr.state.md.us
      fax: (410) 260-8595

            CHESAPEAKE FOREST CITIZENS ADVISORY COMMITTEE
            Contact: John F. Wilson (410) 260-8412
            e-mail: jfwilson@dnr.state.md.us

            Appointed by Secretary of Natural Resources: Peter Alexander; Russell B. Brinsfield; Rudolph C. Cane; Natalie Chabot; Annette Cottman; Sandy Coyman; Cecelia G. Dennis; Jan Graham; Steven Huettner; Skip Jones; Ellen M. Lawler, Ph.D.; Jeffrey Leitner; Lori Lilly; J. Lowell Stoltzfus; Keith Underwood.

            FOREST ADVISORY COMMISSION
            Contact: Pamela P. Cressman (410) 260-8515

            Appointed by Governor with advice of Secretary of Natural Resources:
            John E. Brodie, Chair (chosen by Commission)
            John M. Forman; Margaret S. Mallino; Elner W. Prater; Gene M. Ransom III, Esq.; Susan Kay Reinhart; Laurence Sharpe; Margaret P. Wright; one vacancy.

        ADMINISTRATION
        Vacancy, Administrative Officer (410) 260-8502

        CONSERVATION RESERVE ENHANCEMENT PROGRAM
        Jeffrey L. Horan, Associate Director (410) 260-8520

        FIELD OPERATIONS
        Kenneth W. Jolly, Associate Director

          CENTRAL REGION
          Wayne K. Merkel, Acting Regional Forester (410) 836-4551

            BALTIMORE & CARROLL COUNTIES
            Robert S. (Rob) Prenger, Project Manager (410) 665-5991

            CECIL & HARFORD COUNTIES
            Wayne K. Merkel, Project Manager (410) 836-4551

            HOWARD & MONTGOMERY COUNTIES
            David C. Plummer, Project Manager (301) 854-6060

          EASTERN REGION
          Kip Powers, Regional Forester (410) 543-6749

            UPPER SHORE (Caroline, Kent, Queen Anne's & Talbot Counties)
            M. Teresa Batchelor, Project Manager (410) 758-5254

            MIDSHORE (Dorchester & Wicomico Counties)
            T. Scott Daniels, Project Manager (410) 228-1861

            LOWER SHORE (Somerset & Worcester Counties)
            John Jordan, Project Manager (410) 651-2004

          SOUTHERN REGION
          David W. Gailey, Regional Forester (301) 464-3065

            ANNE ARUNDEL & CALVERT COUNTIES
            Steven P. Stadelman, Project Manager (410) 535-1303

            CHARLES & ST. MARY'S COUNTIES
            David W. Gailey, Project Manager (301) 934-2543

            PRINCE GEORGE'S COUNTY
            William V. Brumbley, Project Manager (301) 464-3065

          WESTERN REGION
          Robert C. Webster, Jr., Regional Forester (301) 777-2137

            ALLEGANY COUNTY
            Bernard C. Zlomek, Project Manager (301) 777-2137

            FREDERICK & WASHINGTON COUNTIES
            Michael F. Kay, Project Manager (301) 473-8417

            GARRETT COUNTY
            Ernest L. Metz, Jr., Project Manager (301) 334-3296

          DEMONSTRATION FORESTS

            DONCASTER DEMONSTRATION FOREST
            Contact: J. Craig Henderson (301) 934-2543

            SETH DEMONSTRATION FOREST
            Contact: Stark McLaughlin (410) 479-1623

            STONEY FOREST DEMONSTRATION FOREST
            Contact: Wayne Merkel (410) 836-4551

            WICOMICO DEMONSTRATION FOREST
            Contact: Randy Blass (410) 543-1950

        STATEWIDE PROGRAMS
        Donald Van Hassent, Associate Director (410) 260-8504

            JOHN S. AYTON TREE NURSERY (STATE NURSERY)
            Richard Garrett, Manager (410) 673-2467

            FOREST PRODUCT MARKETING
            Vacancy, Manager (410) 260-8586

            INFORMATION & EDUCATION
            Vacancy, Administrator (410) 260-8586

            PUBLIC LANDS MANAGEMENT
            Jack Perdue, Manager (410) 260-8505

            WATERSHED MANAGEMENT
            A. Strang, Manager (410) 260-

          STATE FIRE MANAGEMENT
          Monte Mitchell, Manager (410) 260-8503

          URBAN FORESTRY PROGRAMS
          Michael F. Galvin, Program Manager (410) 260-8502

          GAME MAMMAL MANAGEMENT
          Steven L. Bittner, Chief (301) 842-3355

          GAME BIRD MANAGEMENT
          William Harvey, Chief (410) 827-8612

          CONSERVATION TECHNOLOGY
          Lynn Davidson, Manager (410) 260-8563

          REGIONAL OPERATIONS
          Timothy Larney, Manager (410) 260-8567

          SCIENCE PROGRAMS
          Gwenda L. Brewer, Ph.D., Manager (410) 260-8558
          e-mail: gbrewer@dnr.state.md.us

          CENTRAL REGION
          Kenneth J. D'Loughy, Regional Manager (301) 258-0817

          EASTERN REGION
          John Moulis, Regional Manager (410) 827-8612

          SOUTHERN REGION
          Bryan King, Regional Manager (410) 260-8591

          WESTERN REGION
          James M. Mullan, Regional Manager (301) 777-2136

    Maryland Constitutional Offices & Agencies
    Maryland Departments
    Maryland Independent Agencies
    Maryland Executive Commissions, Committees, Task Forces, & Advisory Boards
    Maryland Universities & Colleges
    Maryland Counties
    Maryland Municipalities
    Maryland at a Glance


    Maryland Manual On-Line

    Search the Manual
    e-mail: mdmanual@mdarchives.state.md.us

     Maryland Manual On-Line, 2002

    November 5, 2002   
    Note: In this past edition of Maryland Manual, some links are to external sites.  View the current Manual

    Copyright November 06, 2002 Maryland State Archives